Członkowie PZFD Kraków postanowili zapewnić bezdomnym kotom zimowe domki, w których będą mogły przetrwać zimę. Firma Cordia Polska i Angel Poland Group, we współpracy z Obido, wręczyli przedstawicielom Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami kilkanaście ocieplanych domków.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że zima to wyjątkowo trudny okres dla dzikich zwierząt. Niewystarczająca ilość pokarmu, ujemna temperatura, przymrozki, wysoka wilgotność powietrza i śnieg potrafią dać się we znaki każdemu. Szczególnie narażone są bezdomne zwierzaki – podkreśla Małgorzata Nowodworska, prezes krakowskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Choć Internet pełen jest zabawnych obrazków z uroczymi futrzakami w roli głównej, to ich rzeczywistość nie maluje się już w tak różowych barwach. Sympatia mieszkańców wielkich miast do bezpańskich kotów wystawiana jest na próbę właśnie w okresie zimowym. Można spotkać opinie, że koty w mieście przynoszą więcej szkód niż pożytku; przenoszą pasożyty, zanieczyszczają klatki schodowe i piwnice, a ich populacja rośnie w zastraszającym tempie. Z takimi słowami nie zgadzają się nie tylko sympatycy kotów, ale przede wszystkim osoby pracujące z nimi na co dzień.

–        Koty pełnią niezwykle ważną funkcję dla miejskiego ekosystemu. Jako bardzo skuteczni myśliwi zapobiegają obecności i namnażaniu się gryzoni, np. szczurów, które mogą potencjalnie przenosić wiele niebezpiecznych dla ludzi chorób – przekonuje Kinga Osuch z Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Szacuje się, że w Krakowie mieszka ok. 2,5 tys. kotów wolno żyjących. Ich populacja z roku na rok maleje – co potwierdzają statystyki z akcji liczenia czworonogów, którą zlecił Urząd Miasta Krakowa w 2019 r. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest coraz większa świadomość społeczeństwa w kwestii sterylizacji i kastracji domowych pupili, ale także szereg inicjatyw finansowanych ze środków Miasta Krakowa, takie jak regularne odławianie bezpańskich i dzikich kotów, celem zapewnienia podstawowej opieki medycznej.

Firmy Cordia Polska, Angel Poland Group – należące do krakowskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich, oraz Obido sfinansowały zakup kilkunastu ocieplanych domków, które zostaną rozmieszczone w miejscach bytowania kotów wolno żyjących.

Zapotrzebowanie na takie domki jest ogromne. Co roku wolontariusze przygotowują we własnym zakresie kilkadziesiąt budek, które służą w zimowe dni i noce kotom wolno żyjącym. W sezonie wiosennym większość z domków