Krakowski oddział Polskiego Związku Firm Deweloperskich rozpoczął rok od nietypowej akcji charytatywnej. Przygotował 50 domów dla…kotów wolno żyjących, aby pomóc tym zwierzętom przetrwać zimę. Inicjatywa firmy Cordia Polska, Angel Poland Group i Obido ma na celu wsparcie działań Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

– Nikogo nie trzeba przekonywać, że zima to wyjątkowo trudny okres dla dzikich zwierząt. Niewystarczająca ilość pokarmu, ujemna temperatura, przymrozki, wysoka wilgotność powietrza i śnieg potrafią dać się we znaki każdemu. Szczególnie narażone są bezdomne zwierzaki – podkreśla Małgorzata Nowodworska, prezes krakowskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Choć Internet pełen jest zabawnych obrazków z uroczymi futrzakami w roli głównej, to ich rzeczywistość nie maluje się już w tak różowych barwach. Sympatia mieszkańców wielkich miast do bezpańskich kotów wystawiana jest na próbę właśnie w okresie zimowym. Można spotkać opinie, że koty w mieście przynoszą więcej szkód niż pożytku; przenoszą pasożyty, zanieczyszczają klatki schodowe i piwnice, a ich populacja rośnie w zastraszającym tempie. Z takimi słowami nie zgadzają się nie tylko sympatycy kotów, ale przede wszystkim osoby pracujące z nimi na co dzień.

– Koty pełnią niezwykle ważną funkcję dla miejskiego ekosystemu, stąd niezwykle istotne jest zapewnienie im odpowiednich warunków, zwłaszcza w tak dla nich trudnym okresie zimowym – przekonuje Joanna Repel, rzeczniczka Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Szacuje się, że w Krakowie mieszka ok. 2,5 tys. kotów wolno żyjących. Ich populacja z roku na rok maleje – co potwierdzają statystyki z akcji liczenia czworonogów, którą zlecił Urząd Miasta Krakowa w 2019 r. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest coraz większa świadomość społeczeństwa w kwestii sterylizacji i kastracji domowych pupili, ale także szereg inicjatyw finansowanych ze środków Miasta Krakowa, takie jak regularne odławianie bezpańskich i dzikich kotów, celem zapewnienia podstawowej opieki medycznej.

Deweloperzy pomagają kotom wolno żyjącym 

Firmy Cordia Polska, Angel Poland – należące do krakowskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich, oraz Obido sfinansowały zakup 50 ocieplanych domków, które przekazane zostały  Krakowskiemu Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami. 

Zapotrzebowanie na takie domki jest ogromne. Co roku wolontariusze przygotowują we własnym zakresie kilkadziesiąt budek, które służą w zimowe dni i noce kotom wolno żyjącym. W sezonie wiosennym większość z domków wymaga gruntownej naprawy, a część z nich nie nadają się już do ponownego użytku.

Akcja “Domki dla kotów wolno żyjących” rozpoczęła się pod koniec grudnia. PZFD Kraków dostarczył pracownikom Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami pierwszą partię ocieplanych budek, a w styczniu tego roku organizatorzy dowieźli resztę egzemplarzy. Część domków została już rozlokowane w miejscach bytowania kociaków. 

Pracownicy KTOZ proszą osoby dokarmiające koty o zgłaszanie zapotrzebowanie na ocieplane domki. Więcej informacji można uzyskać w krakowskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt (ul. Rybna 3) lub dzwoniąc pod jeden z podanych numerów telefonu: 12 421 26 85, 12 421 77 72, 12 429 43 61.

Koty chronione prawem

– Pomoc dzikim zwierzętom, w tym kotom wolno żyjącym, to nie tylko akt dobrej woli, to nasz obowiązek. Mówi o tym Ustawa o Ochronie Zwierząt z 1997 r. [Dz. U. z 2003, Nr 106, poz. 1002 z późn. zm – przyp. red.]. Dzikie zwierzęta stanowią dobro ogólne, a naszym obowiązkiem jest zapewnienie im warunków rozwoju i swobodnego bytu – podkreśla Joanna Repel z KTOZ.

Niestety w okresie zimowym wiele spółdzielni mieszkaniowych zdaje się zapominać o tym zapisie, a sami mieszkańcy nie chcą otwierać okienek piwnicznych. Wiaty śmietnikowe również zamknięte są na przysłowiowe cztery spusty. Na szczęście z inicjatywą wychodzą ludzie dobrej woli i sympatycy zwierząt.