Włącz się w akcję i wspólnie budujmy dla owadów!

W ostatnich latach napływają coraz bardziej niepokojące dane, które wskazują na zmniejszającą się liczebność owadów w środowisku – w ciągu ostatnich 30 lat spadek liczebności owadów latających wynosił nawet do 75% na niektórych obszarach Europy Zachodniej. Dlatego trzeba działać! Jako Polski Związek Firm Deweloperskich pod egidą własnej inicjatywy Eco Avengers, postanowiliśmy wzmocnić świadomość społeczną na ten bardzo istotny z perspektywy egzystencji każdego z nas temat. Stworzymy największy na świecie domek dla owadów! 

Modularny domek otwarty na wszystkie rodzaje owadów 

Projektując nasz domek dla owadów, czy może szerzej dla stawonogów, a nawet i dla bezkręgowców, staraliśmy się poszukać tych rozwiązań, które umożliwiłyby zamieszkanie, czy odwiedzanie go przez wiele ekologicznych grup tych organizmów. Zaprojektowany we współpracy z architektem Pawłem Wołejszą i edukatorem przyrodniczym Igorem Siedleckim domek będzie w rzeczywistości domkiem modularnym składającym się z 150 mniejszych domków (każdy o wymiarach 1,5m wysokości x 1m szerokości i 0,8m głębokości). Następnie domki będziemy rozdysponowywać pomiędzy podmioty zainteresowane nieodpłatnym odebraniem od nas domku i ulokowanie go na terenie np. swojej inwestycji. Ponadto każdy domek będzie spełniał walor edukacyjny, na którym zależy nam najbardziej. Na jego spadzistym dachu umieścimy planszę edukacyjną. 

Kiedy budujemy? 

W Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej, czyli 22 maja zbudujemy największy dom dla owadów na świecie! Wydarzenie rozpocznie się już 19 maja i z każdym dniem zamierzamy wypełniać wspólnie kolejne domki tym, co dla owadów najlepsze z perspektywy ich osiedlenia się: słomą, korą, rurkami trzcinowymi i nawierconymi drewnianymi bloczkami. Podczas finału 22 maja stworzymy z domków jednolitą konstrukcję i udokumentujemy nasz rekord. Następnie domki rozjadą się po miejscach, w których docelowo staną. 

Jak można włączyć się w akcję? 

Zachęcamy do włączenia się w akcję i postawienia domku (lub domków) na inwestycjach deweloperskich. Zachęcamy także do wzięcia udziału w wydarzeniu, byśmy mogli wspólnie budować największy dom dla owadów na świecie!

Budujemy dla owadów! 

Jesteśmy przekonani, że powstanie takiego modularnego Domku zwiększy różnorodność biologiczną co przełoży się na powstanie bardziej zróżnicowanych i funkcjonalnych ekosystemów miejskich. Wierzymy, że już wkrótce w naszej willi pojawią się zarówno samotne pszczoły zapylające, polujące na mszyce złotooki, zajadające się szczątkami roślinnymi stonogi, jak i zimujące w zakamarkach chrząszcze. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *