16 października br. w Narodowym Centrum Muzyki We Wrocławiu odbyła się największa w kraju branżowa konferencja  Dni Dewelopera 2019!

Gościem specjalnym wydarzenia był  światowej sławy urbanista Charles Montgomery – autor książki „Miasto szczęśliwe. Jak zmienić nasze życie, zmieniając nasze miasta”.

– Relacje społeczne są najważniejszym elementem budujący szczęście mieszkańców miast – przekonywał Montgomery.

Swoją opinię opiera na latach obserwacji życia mieszkańców metropolii. Między innymi Vancouver – miasta, które przez lata było uznawane za najlepsze miejsce do życia na świecie.

W obszarze zainteresowań gości konferencji znalazły się tematy takie, jak: transport zbiorowy, infrastruktura rowerowa i usługi typu: carsharing, carpooling, uber, hulajnogi, transport wodny itp. Ludzie coraz częściej nie czują potrzeby posiadania samochodu, aby skutecznie i szybko się przemieszczać. Deweloper natomiast musi projektować osiedla z określonymi współczynnikami parkingowymi. Jak przepisy prawa odpowiadają na potrzeby mieszkańców? Jak negocjować te wskaźniki? Jak myśleć o zrównoważonym rozwijaniu się osiedli? Jak budować miasto dla mieszkańców oraz jak modelować współpracę na linii mieszkańcy – inwestor – samorząd? Debata: „Nowe Miasto, nowi mieszkańcy – czyli jak mądrze projektować i budować osiedla w przestrzeni miejskiej?” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. 

Na zakończenie Dni Dewelopera ogłoszono przygotowywany rokrocznie przez PZFD Ranking Miast.

W Rankingu wzięło udział 19 miast. Celem zestawienia jest sprawdzenie, czy władze samorządowe wydają decyzje potrzebne do rozpoczęcia budowy w ustawowym terminie. Ranking Miast ma promować dobrą współpracę deweloperów z miastami, doceniając te ośrodki miejskie, które wyróżniają się sprawną i dobrze działającą administracją. 

Wyniki IX edycji klasyfikacji: 

Na podium stanęły po raz kolejny te same miasta co w 2018 roku: 

I miejsce – Poznań z wynikiem 1,78 punktów 

II miejsce – Łódź z wynikiem 1,64 punktów 

III miejsce – Wrocław z wynikiem 0,97 punktów 

Kolejne miejsca zajęły: 

Kielce z wynikiem 0,46 punktów 

Bydgoszcz z wynikiem 0,43 punktów 

Kraków z wynikiem 0,23 punktów 

Opole z wynikiem 0,19 punktów 

Gorzów Wielkopolski z wynikiem 0,06 punktów 

Gdynia z wynikiem 0,04 punktów 

Szczecin z wynikiem 0,04 punktów 

Zielona Góra z wynikiem – 0,06 punktów 

Olsztyn z wynikiem – 0,11 punktów 

Gdańsk z wynikiem – 0,12 punktów 

Lublin z wynikiem – 0,19 punktów 

Białystok z wynikiem – 0,29 punktów 

Toruń z wynikiem – 0,29 punktów 

Katowice z wynikiem – 0,32 punktów 

Rzeszów z wynikiem – 0,94 punktów 

Warszawa z wynikiem – 6,06 punktów