19 września br., w krakowskim Browarze Lubicz odbyło się pierwsze z serii spotkań, podczas którego omówione zostały najważniejsze elementy programu “Zeroemisyjny Kraków”. W debacie uczestniczyli m.in. wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig oraz grono ekspertów.

Odpowiedzią na współczesne wyzwania dotyczące globalnego ocieplenia jest program instytucji działającej na rzecz ochrony środowiska EIT Climate-KIC, którego misją jest osiągnięcie zeroemisyjności do 2030 r. Kraków dołączył do grona europejskich miast: Amsterdamu, Edynburga, Malmö, Mediolanu, Leuven i Orleanu, by przy współpracy z EIT Climate-KIC osiągnąć ten ambitny cel. Pozostaje nam mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości przyłączą się do nas kolejne polskie i światowe metropolie.

Cieszymy się, że jako krakowski oddział Polskiego Związku Firm Deweloperskich będziemy brali udział w tej unikatowej na skalę europejską, istotnej dla przyszłości naszego miasta inicjatywie. Dołożymy wszelkich starań, aby program Zeroemisyjny Kraków mógł zostać zrealizowany!

Globalne ocieplenie to jeden z najbardziej palących problemów współczesnego świata. Jego przykre konsekwencje widoczne są już dziś: topnienie lodowców, susze, huragany, rekordowe temperatury czy gwałtowne powodzie. Aby zapobiec kataklizmowi konieczna jest zmiana obecnego sposobu myślenia i dawnych przyzwyczajeń, a także inwestycja w gospodarkę zrównoważonego rozwoju, odnawialne źródła energii, wreszcie ograniczenie emisji do powietrza szkodliwych substancji, takich jak CO₂. W Krakowie aktywnie podejmujemy działania w trosce o środowisko.